Jak znaleźć tanie ubezpieczenie dla samochodu zabytkowego?
Pod koniec 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych nieco ponad 56 tys. samochodów zabytkowych. Właściciele tego rodzaju pojazdów to najczęściej prawdziwi pasjonaci motoryzacji. Aby bezpiecznie mogli poruszać się wiekowymi autami po drogach, każdy z nich musi wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Sprawdź, gdzie znaleźć tanie OC dla samochodu zabytkowego.
Ile lat musi mieć samochód zabytkowy?
Nie każdy pojazd ma szansę uzyskać żółte tablice rejestracyjne. Są one zarezerwowane dla samochodów zabytkowych. Aby je otrzymać, trzeba wykazać unikalność danego auta pod jakimś względem. Duże znaczenie ma również wiek pojazdu. Przyjmuje się, że za samochód zabytkowy może zostać uznany model, który:
-
ma co najmniej 25 lat,
-
nie jest produkowany od 15 lat;
-
został wpisany do rejestru zabytków lub centralnej ewidencji dóbr kultury.
Zdarza się, że mianem zabytkowego określa się pojazd niespełniający powyższych kryteriów (tak stało się m.in. w przypadku modelu Forda Crown Victoria z 2011 r.). Dzieje się tak m.in. w sytuacji, gdy z samochodu korzystała bardzo popularna osoba lub jeżeli zastosowano w nim wyjątkowe rozwiązania technologiczne.
Co warto wiedzieć o OC dla samochodu zabytkowego?
Z reguły nie ma możliwości wykupienia ubezpieczenia OC na okres krótszy niż 12 miesięcy. Wyjątkiem są jednak samochody zabytkowe. Dla nich ustawodawca przygotował wyjątkowe rozwiązanie w tym zakresie. Posiadacze „wiekowych” pojazdów mogą zdecydować się na ubezpieczenie krótkoterminowe obowiązujące przez okres co najmniej 30 dni. Taki wariant wykorzystują ci, którzy używają pojazdu okazjonalnie, np. w czasie zlotów pasjonatów motoryzacji. Co ważne, taka polisa nie zostaje automatycznie przedłużona (jak ma to miejsce przy standardowym OC), a wygasa wraz z określoną w umowie datą zakończenia.
Które firmy oferują OC dla samochodów zabytkowych?
Co do zasady, żadna firma ubezpieczeniowa nie może odmówić objęcia pojazdu ochroną OC. Mimo to niektóre towarzystwa oferują bardzo wysokie ceny za polisy, aby zniechęcić klientów do skorzystania ze swoich usług. Do ubezpieczycieli proponujących korzystne OC dla samochodów zabytkowych należą natomiast:
-
PZU — w tym towarzystwie wysokość składki jest ustalana indywidualnie dla każdego pojazdu. Ponadto członkowie Polskiego Związku Motorowego spełniający ściśle określone warunki mogą liczyć na atrakcyjne zniżki na polisę;
-
Compensa — ta firma również przygotowała duże rabaty dla osób zrzeszonych w PZM. Ponadto z ciekawych promocji mogą skorzystać nie tylko właściciele aut z żółtymi tablicami, ale również posiadacze samochodów ze zwykłą rejestracją, jednak wyprodukowanych co najmniej 25 lat temu;
-
Link4 — proponuje polisy krótkoterminowe na okres 3, 6 i 12 miesięcy. Do OC właściciele oldtimerów mogą dobrać dodatkowy pakiet assistance, zapewniający m.in. holowanie do mechanika w razie awarii czy wymianę opon na trasie.
Gdzie szukać tanich ofert OC dla samochodu zabytkowego?
Znalezienie taniego OC dla samochodu niewpisanego do rejestru zabytków jest obecnie bardzo proste. Nie trzeba kontaktować się z poszczególnymi towarzystwami telefonicznie czy planować wizyty w towarzystwie ubezpieczeniowym. Funkcjonalna porównywarka OC ubezpieczamy-auto.pl sprawia, że poszukiwania ograniczają się do odwiedzenia odpowiedniej witryny i wypełnienia krótkiego formularza. Wystarczy wpisać najważniejsze dane dotyczące kierowcy i pojazdu, aby uzyskać wielopunktowe zestawienie ofert od różnych ubezpieczycieli.
Jak jednak znaleźć ubezpieczenie samochodu zabytkowego? Niestety, ale w takiej sytuacji nie ma innego wyjścia niż kontaktować się z poszczególnymi firmami i pytać o ich ofertę dla aut z żółtymi tablicami. Ponadto trzeba się liczyć z tym, że taka polisa może być nieco droższa od ubezpieczenia dla zwykłego samochodu.
Jak porównać oferty ubezpieczeń OC?
Posiadanie samochodu zabytkowego wiąże się z nieco wyższymi wydatkami na ubezpieczenie. Może też stwarzać pewne trudności w czasie poszukiwania najtańszych ofert. Na czym polega różnica?
Przy zakupie ubezpieczenia dla „zwykłego” auta wystarczy porównywarka online. To narzędzie pozwala znaleźć atrakcyjne oferty polis OC bez wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie sprawdzi się dla osób, które lubią załatwiać formalności przez internet i nie chcą tracić czasu na odwiedzanie siedziby ubezpieczyciela. Aby porównać polisy, trzeba udostępnić niektóre dane na temat samochodu i jego posiadacza – te, które mają wpływ na cenę składki. Są one niezbędne do oszacowania wysokości ubezpieczenia. Warto podkreślić, że porównywarka cechuje się łatwością obsługi, a przygotowane zestawienie ofert wygląda bardzo czytelnie i przejrzyście. Po kliknięciu dowolnego wariantu można poznać szczegóły dotyczące polisy oraz dowiedzieć się więcej o możliwych rozszerzeniach ochrony. Niektórzy ubezpieczyciele wraz z OC proponują także atrakcyjne pakiety autocasco, assistance czy NNW.
Z kolei właściciele samochodów zabytkowych chcący uzyskać dostęp do różnych wariantów ochrony powinni kontaktować się z agentami lub pracownikami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Tak uzgodnią najkorzystniejsze warunki OC.